Call centrum od 8:00 do 18:00
Obrázok recenzie Život bez bolesti kĺbov!

DLHOTRVAJÚCA BOLESŤ ČASTO OVLÁDNE CELÝ NÁŠ ŽIVOT. BOLESŤ NÁS OBMEDZUJE NIELEN PRI BEŽNÝCH KAŽDODENNÝCH ČINNOSTIACH, AKO JE PRÁCA V DOMÁCNOSTI, NAKUPOVANIE, HRA S DEŤMI, ALE MÔŽE DOKONCA UKONČIŤ NAŠE ŠPORTOVÉ AKTIVITY A ČASTO AJ POHYB AKO TAKÝ.  NAJVIAC SA VŠAK OBÁVAME TOHO, ŽE BOLESŤ OBMEDZÍ NAŠU PRACOVNÚ AKTIVITU, RESP. NÁS PRINÚTI ODÍSŤ Z PRÁCE ÚPLNE. TOTO SO SEBOU PRINÁŠA OBROVSKÝ STRES A ČASTO AJ VÁŽNE PSYCHICKÉ PROBLÉMY. AKO SA DÁ ŽIVOT V BOLESTI VRÁTIŤ K NORMÁLNEMU ŽIVOTU BEZ NEJ ?

Spýtali sme sa na to odborníčky MUDr. Soni Paule z Centra liečby ochorení pohybového aparátu.


Je pravda, že najviac vašich pacientov trápia bolesti kĺbov?

Áno, až 90 % ľudí má v rôznom období svojho života bolesti kĺbov. Najčastejšími príčinami sú artrotické zmeny na kĺboch.

Artróza, degeneratívne ochorenie kĺbov, samo osebe neohrozuje život pacienta, ale bolesť a strata pohyblivosti ho veľmi obmedzujú.  Zdravý kĺb funguje ako dobre naolejované ložisko – bez trenia. Má hladký a nenarušený povrch chrupavky, správne a rovnomerne vyvážené styčné plôšky výstelky kĺbu s dostatočným množstvom maziva. Chrupavka pôsobí ako tlmič nárazov a svojou pružnosťou zachytí a stlmí aj extrémne nárazy, preto kĺb so zdravou chrupavkou je schopný plnej funkcie. Vážnosť ochorenia narastás vekom. Už pri malej nerovnosti či nesprávnom zaťažení sa styčné plôšky o seba otierajú, chrupavka sa stáva drsnejšia, objavujú sa trhliny – mikrofraktúry a deštrukcie s uvoľnením drobných častíc chrupavky i kĺbu. Kĺbová štrbina sa pritom zúži, a tým sa zhorší aj jeho pohyblivosť. Artróza môže postihnúť veľké i malé kĺby, jeden i viac naraz.

Čo robiť, keď pacienta kĺb už bolí ?

Malé zmeny na chrupavke nie sú bolestivé (v chrupavke nie sú nervy), ale prejavujú sa napríklad únavou. Kĺb má však určitú regeneračnú schopnosť. Po oddychu prechodné ťažkosti ustúpia.  Prvým príznakom rozvinutej artrózy je štartovacia bolesť poškodeného kĺbu spojená s pocitom stuhnutia svalov i úponov. Svalové stuhnutie sa však po rozchodení uvoľní. Neskôr sa bolesti objavia po dlhšej chôdzi a väčšej záťaži. Pokročilá artróza sa prejavuje výraznými bolesťami už aj počas relatívneho pokoja a najmä v noci. Z chrupavky ostávajú len malé ostrovčeky, ktoré stratili pružnosť. Poškodený kĺb reaguje zápalom, opuchom, zvýšenou bolesťou, ochabnutím svalstva i obmedzeným pohybom v kĺbe. 
Keď zlyhajú bežné liečebné metódy, prichádza na rad operačné riešenie, príp. umelá náhrada problémového  kĺbu.

V mnohých prípadoch rekonvalescencia prebieha dlhé týždne až mesiace a pacient je vyradený z bežných aktivít. Rehabilitácia je zdĺhavá a aj návrat do práce je problematický.

To so sebou prináša aj značný stres a obavy z budúcnosti, pretože sa často stáva, že pacient zostane invalidný a mnohí sa preto tomuto riešeniu vyhýbajú.

Existuje aj prijateľnejšie riešenie ?

Našťastie áno. Dnes už v mnohých prípadoch dokážeme predísť takýmto radikálnym riešeniam.  Až doteraz u nás neexistovala žiadna terapia, ktorá by riešila aj príčinu ochorenia – úbytok chrupavky či kostnej hmoty. Klasická liečba tak bola zameraná skôr na dočasné potlačenie bolesti a čiastočné oddialenie operačného riešenia. Lekári a vedci však vyvinuli jednu z úžasných nových techník, ktorou je magneticko – rezonančná metóda rastu bunkových jadier  (MBST terapia).

MBST terapia  je revolučná inovatívna procedúra, ktorá pôsobí práve v tých častiach tela, kde vznikajú signály stimulujúce regeneráciu. Liečba prebieha v  modernej liečebnej jednotke, ktorá pracuje na tom istom princípe ako MRI diagnostická metóda a ktorá cielene podľa konkrétnej diagnózy pacienta pôsobí na špecifické tkanivové bunky, stimuluje bunkový metabolizmus a spúšťa proces regenerácie chrupavky a kostí. Výsledným efektom je  zreteľný rast objemu a hrúbky kĺbovej chrupavky (liečba artrózy) a zvýšenie hustoty kostí (liečba osteoporózy).

MBST terapia je celosvetovo najúčinnejšia neinvazívna terapia  na ošetrenie kĺbových a kostných ochorení a ošetrenie ochorení látkovej výmeny v oblasti kostí, pretože sa zameriava  na základné príčiny ochorenia, nielen na jeho symptómy.

Napr. vo Švajčiarsku a Nemecku sa úspešne využíva na špičkových klinikách už 15 rokov s viac ako 80% – nou úspešnosťou. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a o jej vhodnosti pre pacienta rozhodne lekár. Liečbu potom lekár presne nastaví podľa konkrétneho postihnutého kĺbu, diagnózy a stupňa ochorenia. Je účinná napr. až do 3. stupňa artrózy. Liečba je bezbolestná a nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. Nehrozí tu žiadne riziko infekcie, krvácanie, zrasty či iné nežiadúce účinky.  Pacient nemusí vôbec prerušiť pracovný proces či svoje pohybové aktivity. Ustúpenie bolesti a zlepšenie hybnosti kĺbu nastupuje prakticky okamžite už počas terapie. Lekárske odborné štúdie preukázali, že opakovanie terapie je potrebné až po 8 rokoch.

Jediným pracoviskom na Slovensku, kde je poskytovaná MBST terapia, je Sun Medical centrum v Leviciach.

Sun Medical centrum
A.Kmeťa 39, Levice
www.medtec.sk
0949 67 77 99